دلار
قسمت ارز

پیش بینی قیمت دلار دی ۱۳۹۷ و سال ۹۸

آخرین قیمت طلا و سکه و دلار به صورت لحظه ای

پیش بینی قیمت دلار در  دی ۱۳۹۷

بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که روند افزایشی قیمت دلار و ارز در ایران به هیچ وجه قابل کنترل نیست ، این موضوع هم باعث نگرانی مردم شده چرا افزایش نرخ ارز را کاملا در سفره های خود احساس کردند برخلاف زمانی که گفته می شد برجام تاثیرش بر اقتصاد خرد خانواده ها بسیار قابل لمس است و کسی این تاثیر ها را ندید ، اما امروز با این افزایش نرخ ارز تمام کالا های مصرفی و مواد خوراکی در بازار شاهد رشد حداقل ۵۰ تا ۳۰۰ درصدی هستیم.
با این اوضاع ارز و افزایش لحظه ای نرخ دلار در بازار ایران باید فقط صبر کرد تا نتیجه این همه فشار بر روی مردم را دید و اینکه دولت بلاخره چاره ای برای این اوضاع وحشتناک پیدا می کند یا اینکه اقتصاد ایران هروز به ورشکستگی ۱۰۰ درصدی نزدیک می شود .
در بین مردم نگرانی موج می زند و فقط دولت و مسئولان باید پاسخگوی این همه فشار به اقشار مختلف جامعه باشند.

قیمت دلار به صادرات نفت ارتباط مستقیم دارد

با توجه به برهم خوردن برجام و ایجاد اختلال در بازار ارز و سکه تحلیل های کارشناسان بر این اساس است که بعداز ۱۳ آبان و تحریم های جدید آمریکا که مشخصا بروی صادرات نفت ایران تاثیر مستقیم دارد و باعث کاهش شدید صادرات مستقیم در بازار های بین المللی می شود و تنها راه فروش نفت در ازای کالا می باشد آن هم به بعضی از کشورها که حاضرند ریسک تحریم های آمریکا را بپذیرند.

با کاهش ارز آوری این محصول استراژیک برای دولت روبه رو می شویم قطعا با این موضوع روند افزایشی قیمت ارز مخصوصا دلار آمریکا به شدت رشد می کند و قیمت هر دلار ۲۰٫۰۰۰ هزار تومان هم قابل پیش بینی است و حتی برخی دیگر از کارشناسان  رقم بالاتر از ۲۰٫۰۰۰ هزار تومان را هم پیش بینی می کنند.

اما بعداز روز ۱۳ آبان اتفاق خاصی هنوز نیفتاده و قیمت دلار با فشار دولت و قوه قضاییه کنترل شده است اما مشکل اصلی اقتصاد ایران امروز فقط قیمت دلار نیست بلکه قیمت کالاهایی است که به بهانه افزایش قیمت دلار قیمت هایشان بالا رفت و امروز حاضر به کاهش قیمت نیستند و هر روز این افزایش قیمت ها نیز بیشتر به چشم می آید.

افزایش قیمت دلار فقط بهانه ای شد برای خیلی از تولید کنندگان و وارد کنندگان تا بتوانند هر چه می خواهند قیمت هایشان را افزایش بدهند و متاسفانه هیچ مرجع و ارگانی هم تا این لحظه نتوانسته نظارتی دقیق داشته باشد تا بلکه کمی از فشاری که مستقیما بروی اقشار متوسط و پایین جامعه می باشد کم کند.

پیش بینی قیمت دلار در سال ۹۸

پیش بینی قیمت دلار واقعا کار ساده ای نیست، مخصوصا زمانی که با شدید ترین تحریم ها نیز روبه رو باشیم اما اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم این است قیمت دلار با دخالت مستقیم دولت و قوه قضاییه فعلا در آرامش است مگر اتفاق جدیدی بیفتد.

امروز واقعا پیش بینی قیمت دلار برای مردم ایران بسیار مهم است اما باید بگوییم این اشتباه بزرگی است که درگیر آن شده ایم، بلکه اقتصاد ایران امروز دچار یک درد بزرگتری است و آن این است که مردم دلیل همه گرانی ها را دلار می دانند و اشتباه بزرگ ما همینجاست.

قیمت دلار فقط بهانه ای شد برای همه تولید کنندگان و وارد کنندگان تا از این موقعیتی که پیش آمده بیشتر جیب هایشان را پر کنند و مردم تاوان سنگینی برای این سودجویی های گاه و بی گاه این افراد پرداخت می کنند.
امروز توقع همه مردم و کارشناسان اقتصادی از مسئولان فقط قیمت دلار نیست بلکه قیمت تمام مایحتاج اولیه زندگی است و تمام کالاهایی که امروز به بهانه قیمت دلار بالا رفتند.

پیش بینی قیمت دلار در  دی ۱۳۹۷

با توجه به اهمیت نرخ ارز و مسکوکات طلا برای عموم مردم و بنگاه های اقتصادی، کارشناسان اقتصادی رخ، از مورخ ۱۹ شهریور ماه، روزانه پیش از افتتاح قیمت‌های بازار آزاد، نسبت به ارائه پیش بینی قیمت‌ها بر اساس داده های سری زمانی، مباحث اقتصادسنجی و فرمول های ریاضی اقدام نمایند که مطمئناً جمعی از خوانندگان این تحلیل، در زمره این دسته قرار داشته و طبیعتاً تعدادی از خوانندگان نیز برای اولین بار نسبت به مطالعه این تحلیل اقدام دارند.

در تحلیل پیش روی، شاهد پیش بینی قیمت دلار برای روز یکشنبه مورخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ بر مبنای محاسبات یورو می‌باشید که روزانه  در ساعت ۰۰:۳۰ بامداد به همت شبانه روزی کارشناسان پایگاه خبری رخ و در چارچوب مقررات قانونی جمهوری اسلامی ایران منتشر می شود.

مطابق پیش بینی قیمت دلار توسط تیم کارشناسان اقتصادی پایگاه خبری رخ طی روز گذشته کاری بازار آزاد و مقایسه آن با قیمت‌های اختتامیه بازار آزاد در همان روز متوجه می شویم که درصد خطای پیش بینی در کمترین قیمت ۰٫۱۸%- و در بیشترین قیمت ۱٫۵۰% می‌باشد؛

نرخ برابری یورو به دلار در ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ در کمترین میزان ۱٫۱۳۷۲ و در بیشترین میزان ۱٫۱۳۹۴ بوده است.

قیمت خرید دلار سامانه سنای بانک مرکزی در مورخ شنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ مبلغ ۱۰۵٫۵۰۰ ریال و قیمت فروش آن ۱۰۵٫۹۵۰ ریال و قیمت خرید یورو ۱۲۵٫۰۰۰ ریال و قیمت فروش آن ۱۲۵٫۵۰۰ ریال اعلام گردید؛ که تقریباً این قیمت ها مشابه، قیمت های بازار آزاد در روز پنجشنبه می باشد.

انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا که در ششم نوامبر سال گذشته میلادی (۱۵ آبان ۱۳۹۷) برگزار شد و برخی از آن به‌عنوان انتخابات زودرس ریاست جمهوری یاد می‌کنند، فرصت‌ها و تهدیدات جدیدی در شطرنج سیاست داخلی این کشور به وجود آورد. نتایج به‌دست‌آمده موجب شد که دموکرات‌ها اکثریت مجلس نمایندگان را به دست آورند و کنترل آن را از انحصار هم‌حزبی‌های ترامپ خارج کنند. مهم‌تر اینکه «نانسی پلوسی» که بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ ریاست مجلس نمایندگان را بر عهده داشت، بار دیگر با کسب اکثریت آراء توانست رئیس این نهاد قانون‌گذاری شود؛ تحولی که حداقل در دو سطح بر سیاست‌های ترامپ سایه خواهد انداخت. این سایه دقیقاً همان استراتژی بود که در تحلیل دو ماه پیش این پایگاه خبری به آن اشاره شد. استراتژی که سناتورها اجرای آن را برای بهبود اقتصاد آمریکا به دست چهره ای متمایز از سیاسیون سابق خود نوشته و اکنون نیاز دارند که در ظاهر امر خود را از ترامپ دور کنند تا تمام دنیا ترامپ را از سیاستمداران آمریکایی جدا ببینند. فلذا پیش بینی می شود که حداقل دو سال سخت دیگر با سیاست های یک بوم و دو هوای آمریکایی ها و اروپایی ها در ایران و خاورمیانه داشته باشیم…

مردم شریف ایران در کنار مسئولینشان سعی در حفظ اقتدار کشور عزیزمان باید داشته باشند؛ لیکن این حفظ اقتدار فقط با درک واقعیت و ارائه راهکارهای هوشمندانه می تواند کارساز باشد نه صرفاً با شعار…

یکی از این واقعیت ها درک تحریم های سنگین آمریکایی است که نه برجام توانست جلوی آن را بگیرد و نه هیچ توافق دیگری که شاید برخی از تئورسین های سیاسی و اقتصادی از آن بحث می کنند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، خطوط هوایی “ایرشاتل” نروژ اعلام کرد تحریم‌های ضدایرانی آمریکا برایش دردسرساز شده است. ماجرا از آن‌جا شروع شد که روز ۲۳ آذر، بوئینگ S737‌ این شرکت که با ۱۹۲ مسافر و خدمه پرواز از دبی به اسلو پرواز می‌کرد، مجبور شد به‌دلیل مشکل فنی در موتور در فرودگاه شیراز فرود ایمنی انجام دهد. با این‌که مسافران این پرواز روز بعد از آن توانستند با هواپیمایی دیگر به اسلو بروند، تعمیرکاران شرکت نروژی مشغول کار به‌روی خود هواپیما در فرودگاه شیراز شدند. ولی کار تعمیرات زمانی به مشکل برخورد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مانع ارسال هرگونه قطعات یدکی به خاک ایران شده است.

حال درک اینکه تحریم های جدید آمریکا به چه میزان واقعیت دارد، به مخاطبین عزیز واگذار می شود…

از سویی دیگر اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام با ریاست حضرت آیت الله آملی لاریجانی در اولین جلسه با حضور ایشان در روز گذشته، ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مصوب مجلس شورای اسلامی که از سوی شورای نگهبان به مجلس برگردانده شده و با نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به مجمع ارجاع شده بود، در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد اصلاح قرار دادند. فلذا با اتمام بررسی لایحه پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فرا ملی (کنوانسیون پالرمو) به صورت رسمی در دستور کار آتی مجمع قرار گرفت.

روز جاری همانگونه که در تحلیل روز گذشته عنوان شده به احتمال بالا افزایش های تدریجی و اندک را پشت سر خواهد گذاشت تا کاهش و ثبات نسبی…

خواهشمند است، ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بی نصیب نفرمایید تا بتوانیم تحلیل هایی قوی تر را در روزهای آتی ارائه نماییم.

درباره ی ندای علم

۳ دیدگاه

 1. فکر نمی کنم قیمت دلار به این راحتی مهار بشود

 2. سلام
  به نظر من یکی از دلایل افزایش قیمت دلار و اینکه حتی در زمان افزایش قیمت دلار خیلی ها هنوز هجوم می آوردن و دلار میخریدن و موقع پایین اومدن هم خیلی ها التماس میکردن که دلارهاشون رو حتی زیر قیمت بفروشن این بود که
  بخش اعظمی از سرمایه داران کشور ما در خارج از کشور زندگی میکنن ،
  از این میزان پولی که به شکل دلار در کشورهای دیگه هست ، با توجه به پایین بودن نرخ سود بانکی در کشورهای دیگه که حدود ۲ درصد و … هست ، اغلب این سرمایه دارن پول خودشون رو به ریال تبدیل میکنن و در در بانکهای کشور با سودهای ۱۵ و ۲۰ درصد و … سرمایه گذاری میکنن تا سود بیشتری به دست بیارن اما غافل از اینکه این روند فقط تا زمانی امکان پذیره که قیمت ارز ثابت باشه

  طبیعی بود که با افزایش قیمت دلار در کشور ، این سرمایه دارن احساس خطر کنن و برای اینکه ضرر نکنن سعی میکنن تا قیمت دلار از این بالاتر نرفته ، شروع به خرید دلار کنن و ریال خودشون رو به ارز تبدیل کنن

  در این بین تقاضا برای خرید دلار به شدت بالا میره و خود این موضوع باعث میشه که سرعت افزایش قیمت دلار هم بالا بره
  طبیعتا عده ای حتی حاضر بودن دلار رو با قیمت بالاتر بخرن پیش از اینکه افزایش قیمت دلار از میزان سودی که از بانکهای ایرانی بدست آوردن گران تر بشه

  لذا دلار افزایش قیمت زیادی پیدا کرد.

  با شروع روند نزولی دلار چه از لحاظ روانی در جامعه چه از لحاظ تامین دلار از طرف دولت ، قیمت دلار شروع به پایین اومدن کرد و عده ای از این سرمایه داران ، مجددا برای اینکه ضرر نکنن و دلارهایی که با قیمت بالا خریدن رو از دست ندن ، شروع به فروش دلارهای خودشون کردن تا جایی که حاضر بودن سریعتر از بقیه با قیمتی پایینتر دلارهای خودشون رو بفروشن و همین امر باعث کاهش دفعی دلار در بازار شد.

  از این بین بخش اعظمی از دلارها در اختیار عده ای سرمایه دار خاص بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *